mIRC Scripting

mIRC Scripting (https://www.mircscripting.net/)
-   m-IRC Raw - Ham veriler (https://www.mircscripting.net/m-irc-raw-ham-veriler/)
-   -   RAW-HAM mesajlar ile işlev yapmak. (https://www.mircscripting.net/m-irc-raw-ham-veriler/198-raw-ham-mesajlar-ile-islev-yapmak.html)

L4roXyL 20 Temmuz 2009 03:57

RAW-HAM mesajlar ile işlev yapmak.
 
mIRC Help dosyasında, üzerinden kısaca geçilen "raw events" başlığında olan konumuz aslında hiç kısa olmamakla beraber gayet geniş ve önemli bir kavramdır/konudur.

-

RAW nedir? (kelime manası)
RAW ingilizce bir kelimedir. Türkçe karşılığı "ham, işlenmemiş, çiğ" demektir.

RAW nedir? (açıklama)
Bağlandığınız IRC sunucusundan gelen raw/ham verilerdir. mIRC Scripting-de biz bu verileri; algılayabilir, kontrol edebilir ve şekillendirebiliriz.
IRC-de IRCD tabanlı uygulanan her komutun birer raw numarası mevcuttur. Her raw numarasına ait bir name/isim mevcuttur. Bu numaralar 000-620(m-IRC Raw - Ham veriler forumuna ait alt başlıklarda her raw numarası hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz) arasındadır. Ve yukarıdada dediğim gibi her bir raw numarasının farklı bir getirisi mevcuttur.

-

mIRC Scripting-de raw verilerine hüküm etme:

IRC sunucusundan gelen raw numaralarına hükmetmek için, raw event/olayını kullanmalısınız.
Format: raw <numeric>:<matchtext>:<commands>
-
<numeric>: Bu kısıma mIRC-in algılamasını/yakalanmasını istediğiniz raw numarasını girebilirsiniz.
<matchtext>: Bu kısıma algılanması istediğiniz text-string/düz yazı kısmını girebilirsiniz.
<commands>: Bu kısıma uygulatmak istediğiniz komutu girebilirsiniz.

-

Örnek kullanım:

Örnek: raw *:*:echo -s RAW NUM: $numeric - Veri: $1-
Açıklama: Yukarıdaki kullanım tüm raw verilerini algılar/yakalar. Numeric yerine, "*" prefix-ini girdiğimiz için; "herhangi" bir numara olarak algılanacaktır ve buda hepsi kavramını oluşturur.
-
Örnek: raw 001:*:echo -s $2-
Açıklama: 001(RPL_WELCOME) numarası sunucuya bağlandığınızda ilk gelen raw/ham verisidir ve karşılama mesajı demektir.

-

Ek açıklamalar:
1- IRC sunucusundan gelen raw/ham verisi size ait olduğu için 1. kelime($1) herzaman sizin kendi nick-iniz olarak gelecektir. Yani gelen veride 1. kelime her zaman için siz olursunuz.
-
2- Eğer event/olay kullamınında <numeric> kısmında numara belirlemezseniz, event-in commands/komut(lar) kısmında kullanacağınız $event ve $numeric identifier-ları gelen verinin hangi numaraya ait olduğunu gösterir/verir.
-
3- Eğer event içerisinde $rawmsg tanımını kullanırsanız, gelen veriyi TAM olarak görürsünüz. $1- ile aldığınız veriden faklıdır. Debug ile algılanan veri ile aynıdır.


++ mIRCScripting.net hakkında kısaca:

mS; "Gayri resmi mIRC" kullanıcı ve tasarımcı topluluğudur.
2009 yılında kurulan mS; tasarımcı ve geliştiricileri bir araya getiren etkileşim ve iletişim sağlayan bir platformdur.
mS; tasarım, programlama, geliştirme, düzenleme vb. pek çok konu etrafında bir araya gelmiş "mIRC" meraklısı bir çok insan tarafından yaratılan içeriğiyle; kullanıcı dostu, özgün elit, nitelikli kişi ve konularla hizmet sunan mIRC Scripting platformudur.

Özgün içerikten onay almaksızın içeriği yaratan kullanıcılarımız tamamen yada kısmen sorumludur, aynı zamanda söz konusu içerik mS yetkilileri izni olmaksızın, kaynak gösterilse dahi(!) kopyalanamaz ve/ya paylaşılamaz.   Site/içerik hakkında görüş, öneri ve şikayetleriniz için sikayet[at]mircscripting[dot]net e-posta ve ya İletişim adresinden bizlere ulaştırabilirsiniz.mIRC mIRC Orjinal mIRC İndir mIRC Download mIRC Tutorials mIRC Socket mIRC Commands mIRC Komutlar mIRC Yükle mIRC Dersler mIRC Hazır Kodlar mIRC Classentifier mIRC DLL mIRC Dialog mIRC IRC mIRC FTP mIRC Telnet mIRC Help
mIRC Yardım mIRC Iconlar mIRC Com Object mIRC Binary Files mIRC Picture Windows mIRC Unicode mIRC Forum mIRC Hazır Kodlar mIRC Kod mIRC Script mIRC File Handling mIRC Scripting Language mIRC Scripting Dili mIRC Scripting Info
mIRC Scripting Tutorials1 2 13 14 16 17 18 19 21 22 23 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 49 50 51 52 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76

SEO by vBSEO 3.6.1