mIRC Scripting  


Geri dön   mIRC Scripting > Conversation - Söyleşi > Söyleşiler

Söyleşiler mIRC Scripting hakkında türkiye çapında gerekli kişiler ile yapılan söyleşiler.

Like Tree2Teşekkür
 
 
LinkBack Seçenekler
  #1  
Alt 01 Eylül 2009, 20:44
Avatar Yok
 SecondOfficer 

mS Puan: 61
mS Derece: mS-Desk
 
Üyelik tarihi: 12 Temmuz 2009
Mesajlar: 107
Konular: 107
Eklentiler: 0
Alınan Teşekkür: 2
Yapılan Teşekkür: 0
Standart Söyleşi: med1kal

Merhaba med1kal.
Merhaba =^_^=
Nasılsın ilk öncelikle?
İyiyim teşekkür ederim. Röportaj olcak diye meraklandım acaba nasıl sorular gelcek diye :)
Orası bende saklı ama sabrederseniz az sonra sizede beyan edeceğim diyerekten;
mIRCSCripting.net adına bu söyleşimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum med1kal.

Rica ederim, ben teşekkür ediyorum.
İlk öncelikle bize kendinizi biraz tanıtırmısınız? İsminiz, yaşınız vb. bilgileri.
Hakan Kaynak, 26 yaşımdayım, Ankaralıyım. Şuanda da çalışıyorum.
Ne iş yapıyorsunuz?
Şimdiye dek bilgisayar teknisyenliği yapıyordum, bir süredir reklam işinde çalışıyorum.
Çok güzel. Peki med1kal ben kullanıcıların merak ettiği ve bizimde profesyonellik alanımıza giren asıl sorulara geçmek istiyorum müsadenizle.
Buyur :)
Türkiyenin ilk mIRC coder-ları arasında olan bir kişisiniz. Bize IRC ve sonrasında mIRC-e ilk nasıl başladığınızı anlatırmısınız?
16 yaşlarımdaydım sanıyorum. O zamanlar Ankara'da internet kafeler henüz açılıyordu. Ben bilgisayardan filan hiç anlamazdım. Arkadaşlarım internet üzerinden sohbet etmekten filan anlıyordu.
Onlarla beraber giderek tanıdım. Sadece izliyodum ve hep beraber eğleniyorduk. Derken o süreçte bir internet kafe çılgınlığı başladı ve ben de comic chat ile ilgilenmeye başlamıştım.
Bu yolla ircx ile tanıştım ilk olarak. Daha sonrasında, ircx sunucularında daha bir etkili olabilmek için iyi bir client gerekti ve mirci keşfettim.
Bu olaylardan sonra, mircde kod yazma gerekliliği de oluştu.
Başlangıçta sadece, mevcut scriptler içinde ufak tefek değişiklikler yaptım. O zamanlar ingilizce de bilmiyordum. Derken kurcalaya kurcalaya bi altyapı edindim.
Bundan sonra da ingilizcemi sohbet ortamlarında geliştirdim ve yabancı scripting sunucularında da bilgi edinmeye başladım.
Kaçlı senelerdi bunlar? ve mevcut scriptler diye adlandırılan script-lerden bir kaç tane örnek verirmisiniz?
Scripting, irc ve mirc serüvenim bu şekilde başladı..
1998'de, revelation script vardı. Xanadu script vardı. Bunlar üzerinde oynamalar yapmıştım. Bir de o dönemde popüler olanlardan eXploition 99 diye bir script vardı, onunla da oynamıştım.
Looksharp-ı hatırlıyormusunuz med1kal?
:D Hatırlamam mı... Süper bir işti, ispanyol bir elemana aitti sanırsam. Onu çok incelemişimdir ve hakikaten yaratıcılık işiydi.
Değilmi? .) O senelerde adam neler koymuş script-e. İnanılması güç ama, şuanda bile o script kadar görsel veya işlevsel script hala yapıl(a)mıyor türkiyede.
Evet, katılırım buna. Türkiye'de genel anlamda, dilden kaynaklanan bir sıkıntı var zaten. Yoksa bizde de çok yaratıcı insanlar var. Sadece bir mirc.hlp dosyası Türkçe olarak yayımlananbilseydi, belki daha iyilerini bizde de görebilirdik.
Peki med1kal tam manası ile kod yazmaya ne zaman başladınız?
Emin değilim ama 2001 sanıyorum.
Evet. 2001 senesine ait kodlarınızı mIRCScripts.org-da görüyoruz.
Sizin yıllarınızda türkiyede mIRC Scripting sizce ne konumdaydı?

O zamanlar açıkçası bir boşluk vardı; deyim yerindeyse sürünüyorduk. O süreçte coderlar arasında rekabetler oluşmaya başladı.
Derken bu rekabetler, ardı arkası kesilmeyen bir ilgi de doğurdu. Sırf rekabet için coderlar yardım sırasına giriyordu resmen.
Hangi platformda gerçekleşiyordu bunlar med1kal? Yani bur tür rekabetler?
Turkcoders.org'un dandik bir forumu vardı, sağlam coderlar gelip arada iki karalıyordu ama pek sallamıyorlardı. açıkçası onlarla bir dönem ben zıtlaşmışımdır.
Kimileri bu zıtlaşma yüzünden hırslandı, kimileri de başını alıp gitti.
Bakın bunlar bilinmeyen şeyler.
Peki bu coder-lar kimlerdir? Hatırladıklarınızı sayabilirmisiniz?

Lostboy vardı, Alience vardı, Allied vardı. Allied, okula ağırlık verdi gitti. Lostboy emektar bir adamdı, php'ye yöneldi ve ben de biraz üstüne gitmiştim, gitti.
Alience'da biraz hırslanmıştı ve aramızda zıtlaşmalar oluyordu. Sağlam bir coder ama ben bunu asla kabul etmezdim ve kendisi de asla iyi bir coder olduğunun aksini düşünmezdi.
Derken ircforumlari.net denen bir fasilite açıldı, oraya gitmiş.
böylece bölünmüş olduk.
Evet turkcoders grubunu ve forumunu yakından biliyoruz.
Lakin bu şekilde zıtlaşmaların olduğunu sizden öğrendik. Demekki hiçbirşey görüldüğü gibi değişlmiş.
Peki med1kal, sizin için tam o zamanlarda en iyi kod yazan kişi kimdi? Veya çalışmalarını, kod yazım şeklini vs. en çok beğendiğiniz kişi?

Lostboy ve sickofitall.
Anladım. Aslında bu isimleri sayınca aklıma şey geliyor şimdi;
Şuan bunlardan hangisi hatırlanmakta değilmi? Resmen unutulup gittiler.
Birkaç kişi haricinde hepsi kayboldular. Kaybolmayanlarda üstüne alınacak alınsın diyerekten "o kadar eski coder olmasına rağmen, ismini hala piyasa adamı olarak/olduğu/olmaya devam ettiği için bitirmekte" değilmi?

Ya açıkçası, coder EGOSU denen mevzu bende artık yok. Olmadığı için de bu tip tartışmalar biraz naif bir tat oluşturuyor ağzımda :) Piyasa adamı olmak ve bu gibi şeyler üzerinden tatmin olmak arzusuna sahip olmak... :) Bunlar bu tip şeylerle tatmin olma arzusuna sahip olacak hale gelmiş insanların işi.
Bana sorarsan, ben tatmin olma arzumu döverek tatmin oluyorum gibi birşey. Bu da bir takım sosyal olaylar üzerinden tatmin olma arzumu kökünden kazıyor.
Bu yorumun üzerine yapılacak başka bir yorum yoktur sanırım bu konuda. .)
İsim yapsınlar, tatmin olsunlar, allah onlardan razı olsun, şu ramazanda niyetlilerse allah kabul etsin, afiyet olsun. Oh oh yani. :D
:)
Sizin o dönemlerde üzerinde bulunduğunuz ve içerisinde bulunduğunuz bir prorje varmıydı?

Evet, çok kafama takılan birşeyler olmuştu o dönemde. Scripting'de her zaman yaratıcılıktan yanaydım. Zaten keyifli olan da buydu.
Ama neyi hayal ettim pek hatırlamıyorum şimdi. O dönemde pek çok şey hayal ediyodum, onu biliyorum. Ve yapıyordum da..
Bilindiği gibi bu turkcoders grubuna çok gelen giden oldu. Bu ilk saydığınız isimlerden sonra kimler geldi gruba? Ve içlerinden beğendiğiniz veya gelişmesinde yardımcı olduğunuz kişiler varmıydı?
Sanıyorum Uonur, Scoundrel. Başka da hatırlamıyorum. Bu elemanlara destek olmuştum ufaktan.
Peki o dönemlerde gelen kişiler arasında beğendikleriniz kimlerdi? Sanırım el33t vb. coder-larda geldi o dönemde.
Hmm hakikaten, el33t rumuzlu bir arkadaş, aniden çıkageldi. Üstelik birikimliydi de. Öyle sanıyorum yabancı platformlarda birikimli bir elemandı. Tanıdıklarımın arasında en sağlam ingilizce ondaydı, zaten neden bu kadar iyi kodladığı da buradan anlaşılıyodu.
Pek bir diyaloğumuz olmamıştır kendisiyle. Zaten genel anlamda sessiz biriydi. Sohbet etmek adına birşeyler yazmaz, kod yazarken pek çok şey yazar bi adamdı gözlemlediğim...
Anlıyorum.
Ayrıca şimdi aklıma geldi, biz bir gün Turkcoders forumlarında bir kapışma ayarlamıştık. Kapışmayı ben ve Mckruger yönetiyordu. el33t'de yarışmaya katılanlar arasındaydı.
Ne gibi bir kapışma bu?
Kod yarışmasımı?

Soru senkronizasyonla ilgili bir meseleydi, herkes çok basit bir soru olduğunu düşünüp atladı.
:)
Evet kod yarışması.
Sonuç ne oldu?
Toplamda 4 kişi yarıştı ve doğru cevap el33t ve seeyoucry'dan geldi.
Soru neydi ve cevap neydi? :)
Soru, işte kanala ilk girişte, rumuz listesindeki ilk rumuzun aktif pencereye yansıtılmasıydı. Ancak biz o zamanlar, sırf arkadaşımız darılmasın diye seeyoucry'ı galip saydık.
Yoksa kesinlikle el33t bu işin galibiydi.
Yani haksızlık yaptınız öylemi? :)
Elbette, büyük bir haksızlıktı. Rumuz listesinin sonu gelmeden, ilk rumuzu aktif pencereye yansıtamıyordunuz. Genelde coderlar bunu bilmiyorlardı. Dolayısı ile çözümünü de bilmiyorlardı.
Ama soru, gerçekte çok basit gibi görünüyordu. İşin puştluğu da buradaydı zaten :D
:)
mIRCScripts.org-da da benzer yarışmalar var aslında. Mesela belirtilen bir özelliği en kısa kim yazacak(byte) bakımından.

Bu tarz yarışmalar sadece türkiyede "sidik yarışına" dönüyor ve büyütülüyor. Aslında hem çok keyifli hemde kendisi geliştirmek isteyenler için bir bahane gibi geliyor bana.
Aslında bundan bahsettiğin iyi oldu med1kal, forumdada bu tarz bir yarışma başlatmak lazım hem eğlenceli olur hemde nostalji yapılır .)

Evet. Bu arada, o zamanlar bu tip yarışmalardan haberdar değildik açıkçası. Öyle bir ilk yapalım diye düşünmüştük.
Ayrıca birşey ekleyeyim, az önce arkadaşımız darılmasın diye galip saydık dedim ama tam olarak öyle değil onu toparlayayım.
Toparla düzelt bakalım nasıl düzelteceksiniz .)
Bizim galip saydığımız kişi arkadaşımızdı tabi ama bana bakılırsa ben gerçek galip kimse ona hak ettiği puanı vermek istiyordum. Ancak bu seeyoucry denen eleman ortalığı öyle bir velveleye verdi ki, bari buna verelim de kurtulalım olduk :)
Açıkçası, yarışma yapma fikrini ortaya attığım için de pişman oldum.
E peki bu biraz daha paka çıkardı sizi diyerekten devam ediyorum :))
:) Paklanmak gibi bir niyetim yok, eleştirmeye gelince kendimi eleştiririm çekinmem.
Peki med1kal, bu işte yani mIRC Scripting konusunda yardım aldığınız kişiler oldumu hiç?
Hmmm, genelde Türklerden yardım almak taraftarı değildim. Gavurlardan alırdım bilgiyi, gelip burada bizimkilere satardım. :)
Gerçekten, bu işi iyi kıvıranların büyük bölümü böyledir. Ben diğerlerini hiç karıştırmayım, ben böyleydim :)
Bizimkilerden bir yardım alınca, "onu ben coder yaptım!" demeyen olmuyor değilmi? Aslında bende gördüm sizin mircscripts.org-da bir kaç postunuzu.
En iyisini yapmışsınız.
Türklerin bu işe bakış şekli çok farklı. Mesela en iyi coder-lar birbirleri ile en fazla yardımlaşan birbirlerine en fazla destek çıkan coder-lardır.

Ya işte, şimdi mesele biraz sosyolojiye kayacak ama fazla derinleştirmeden ufaktan bir analizden bahsedelim.
Türk toplumu genel anlamda komplekslidir. Bu aşikar bir mesele. Buna göre dizginlenemeyen tatmin olma arzusuna sahip bir toplum bu, aynı şekilde insan ilişkilerinde de oldukça zayıf bir toplum olduğumuzu yadsımamak lazım; rasyonel olmak lazım.
Haklısınız.
Aklıma şey geldi, geçen gün serdar406 arkadışımız çok ünlü bir yabancı coder-in kendisinden dll hakkında yardım aldığını söyledi.

Şimdi;
Açık konuşmak gerekirse bu olay türkiyede asla olmayan birşey. Eğer ismin varsa, yardım alman gerekn bir noktada bile sırf ego için yardım almıyorsun ve o konuda içten içe eksik kalıyorsun.
Ama yurt dışındaki coder-lar buna bu gözle bakmıyor asla.
Yani aynen dediğiniz noktaya geliyor tüm bunlar med1kal.

Yani, benzer şeyler bende de vardı vakti zamanında. Bilhassa Türk toplumunda, insanların kendileriyle ilgili, kodlamadan da önce, aşmaları gereken bazı bireysel sorunları var.
Nedir bu sorunlar?
Ama bu meseleye fazlaca muhalif olup, eleştirel bakmak da rasyonel bir seçim sayılmayabilir. Sonuç olarak ünlü diyoruz. Mesela siz, ünlü bir sanatçının, başka bir sanatçıya canlı yayında soru sorduğunu gördünüz mü?
Örnek vereyim.
Buyrun.
Bir gün beyaz show'da, konuklardan biri Lost dizisindeki Sawyer karakteriydi. Orada bir de bizim Türk sanatçılardan biri vardı. Herkes heyecandan kırılıyorken, bizim Türk sanatçı istifini bozmadı.
Şuna geleceğim, ünlülerin, ünlü olmayanlar gibi davranma lüksü yoktur. Çünkü ünlü olmayan gibi davranırsa, otomatikman ünsüzler sınıfına girer ya da böyle bir korkuya sahiptir.
Peki gerçekte böylemidir bu iş, Sizce?
Ben sanatçılarla çalıştım, onların hayatlarını inceledim, bilhassa ÜNLÜ denen sınıfların yaşamlarını çok incelemişimdir(zira derin bi anlama merakım var). Sonuç olarak bu böyle.
Anladım. Sanatçılar kısmında haklı olabilirsiniz.
Ama coder-ların arasındaki düşme takıntısı açısından bu olay BENCE böyle değil diyerekten devam ediyorum.

Biraz ego meselesi ön planda; coderlarda. Sonuç olarak biz bu iş bizim mesleğimiz değil ve korumamız gereken bir sınıfımız da yok. Bu analizden hareketle diorum ki RELAX OLUN ÇOCUKLAR!:D
:)
Uzun zamandır piyasada yokdunuz? Neden piyasadan çekilme kararı verdiniz ve nerelerdeydiniz? :)

Hmmm.
Ne olacak, kapitalizmde doğrudan hobilerinizle uğraşamazsınız. Para kazanmak gerekir, buna göre para kazanmanızı sağlayacak şeylerle ilgilenerek hobilerinizi terk etmek zorunda kalırsınız.
Aşkınızdan ayrılmak gibi.
Anlıyorum sizi.
Söyleşimizin sonuna gelirken bir kaç soru daha sormak istiyorum size ve devamında sonlandıracağım.

Hayyyyyydi bakalım :D
10 seneye yakın bir zamandır gözlemlediğiniz, en egoist, en çocuksu, en sinirli, en alıngan, en meraklı coder-lar kimlerdir sizce?
:D
Düşünüyorum..
Eheh, bu soruya cevabım yok. Açıkçası başkalarını eleştirebilecek türden bir cevap vermek istemiyorum.
Kendimi eleştirebileceğim bi soru varsa onu alayım :D
Peki o zaman bu sorunun ciddi ve zaten sorulacak olan şeklini size yöneltmek istiyorum.
Ve 2 dönem ile ayrı ayrı cevap verirseniz sevinirim(eski dönem; .. - yeni dönem; ..) şeklinde.
Sizin gözünüzde görünüm ile uğraşan en iyi mIRC coder-ı kimdir?
Ve yine sizin gözünüzde snippet ile uğraşan en iyi mIRC coder-ı kimdir?

:)
Çok oturup gözlemlemedim açıkçası bunu ama son hatırladığım, görsellik konusunda Kurtuba iyi gibiydi.
Snippetta da el33t'e veririm oyumu.
Yeniler hakkında pek bir bilginiz yok anlaşılan.
Neyse son soruma geçiyorum;
Aynen öyle, arkadaşlara yorumlar yapmak isterim açıkçası. Buradan onlara birşey diyeceğim bir saniye.
Buyrun.
Hey, yeniler. Eminim eskilere göre süpersiniz ama kusra bakmayın artık bu alemden haberdar değilim. Mutlaka size yorum yapmak isterim, haydi gömdüm. :d
:-)
Senden beklediğim birşeydi bu med1kal :)
Son sorum; mIRCScripting.net hakkındaki görüşlerin ve düşüncelerin nelerdir?

Ya işte orada iki eleman toplanmış, biri çalıyo biri oynuyo :D Şaka bir yana, gerçekten çok sıkı bir scripting ekibi var bu forumun. Herkesi burada görmek isterim.
Hem eskilerden hem de yenilerden tüm elemanları toplamışsınız. Tebrik ederim...
Bizde mIRCScripting.net ekibi olarak bu söyleşi için sizlere teşekkür ediyoruz.
Ve hayırlı iftarlar dileyerek yol veriyoruz .)
Görüşmek üzere med1kal, esen kalınız.

Ha "tüm elemanlar" deyip geçtim, onu toplayayım. tüm SAĞLAM elemanlar olacaktı. Ben de teşekkür ediyorum, hoşçakalın.
mrfridge buna teşekkür etti.
__________________
mIRCSripting.net desk.
Sponsored Links
  #2  
Alt 01 Eylül 2009, 20:59
Avatar Yok

mS Puan: 1
mS Derece: MaViKoRKu Meraklı
 
Üyelik tarihi: 01 Eylül 2009
Bulunduğu yer: #include<stdio.h> int main( void ) { printf(" World "); }
Mesajlar: 8
Konular: 1
Eklentiler: 0
Alınan Teşekkür: 0
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Ha "tüm elemanlar" deyip geçtim, onu toplayayım. tüm SAĞLAM elemanlar olacaktı.

Sağlam cümle Güzel ve keyifli bir röportaj olmuş bayada uzun sürdü sanırım Eh tanıdık artık TR'nin ilk coderini ;P emeği geçenlere teşekkürler ,)
__________________
Sagopa Rap, Sagopa Kajmer

Konu MaViKoRKu tarafından (01 Eylül 2009 Saat 21:17 ) değiştirilmiştir.
  #3  
Alt 01 Eylül 2009, 21:17
Avatar Yok

mS Puan: 21
mS Derece: KarabasaN
 
Üyelik tarihi: 18 Temmuz 2009
Mesajlar: 25
Konular: 7
Eklentiler: 0
Alınan Teşekkür: 0
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Adam 2001 de mIRC Kodluyormuş Helal Olsun. İçten ve Samimi Röportaj Olmuşda o Yarışma Olayı Ne öyle ya Koptum
  #4  
Alt 02 Eylül 2009, 10:40
Avatar Yok
 Coders 

mS Puan: 31
mS Derece: med1kal
 
Üyelik tarihi: 10 Ağustos 2009
Mesajlar: 33
Konular: 5
Eklentiler: 2
Alınan Teşekkür: 1
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

TR'nin ilk coder'ı demek biraz abartı sayılabilir, emektarlara haksızlık olmasın Türkiye'nin eski kodlayıcılarındanım sadece, o kadar.

Ayrıca, az önce araştırdım, kodlama yarışmasının sonuçlarını buldum. Onu detaylıca açıklayayım, kimsenin ahı kalmasın.

O dönemde, el33t rumuzlu arkadaş bizim platformumuzda değildi ancak her ne şekilde olduysa, yarışmayı duyup üye olmuştu. Bu aslında bir bakıma beklenmedik sürpriz oldu. Ayrıca katılımını istemeyecek hale geldik zira diğerleriyle kutuplaşma içindelerdi. Derken bu sırada SeeYouCry çok zırlamaya başladı Ayrıca kendisi arkadaşımızdı ve zan altında kalmaya başladık. Arkadaşlarımızla ilişkilerimizin zarar görebileceğini düşünür hale geldik ve bu durum SeeYouCry'ı galip göstermek için mazeret bulmamız gerekliliğini oluşturdu.


Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, Davranış diye bir kriterin eklenmiş olması, el33t'in puanını düşürmüştü. Etikten kasıt, kodlama etiği; yani bir anlamda kodun byte anlamında sığlaştırılmasını biz etik olarak yansıttık, bunda bir sorun yoktu. Puandan kırabileceğimiz tek bir mazeretimiz vardı, o da el33t'in hint kumaşı timsali davranışlarıydı Derken grafiğe davranışı da ekleyerek puan kırmayı sağladık. Yalnız şimdi bakıyorum da, mümkün olduğunca haksızlık etmemeye gayret etmişiz zira Strateji ve İşlevsellikte, el33t'e tam puan vermişiz.

Umarım, bundan böyle yapılan yarışmalarda da, benzer şeyler olmaz.
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg grafik.jpg (16,1 KB (Kilobyte), 33x kez indirilmiştir)

Konu med1kal tarafından (02 Eylül 2009 Saat 11:31 ) değiştirilmiştir.
  #5  
Alt 02 Eylül 2009, 14:55
Avatar Yok

mS Puan: 31
mS Derece: WeiLSiDe
 
Üyelik tarihi: 10 Temmuz 2009
Mesajlar: 119
Konular: 24
Eklentiler: 0
Alınan Teşekkür: 1
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Kaçık insan
__________________
The end of Something...
  #6  
Alt 02 Eylül 2009, 16:38
Avatar Yok

mS Puan: 21
mS Derece: KarabasaN
 
Üyelik tarihi: 18 Temmuz 2009
Mesajlar: 25
Konular: 7
Eklentiler: 0
Alınan Teşekkür: 0
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Alıntı:
med1kal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
TR'nin ilk coder'ı demek biraz abartı sayılabilir, emektarlara haksızlık olmasın Türkiye'nin eski kodlayıcılarındanım sadece, o kadar.

Ayrıca, az önce araştırdım, kodlama yarışmasının sonuçlarını buldum. Onu detaylıca açıklayayım, kimsenin ahı kalmasın.

O dönemde, el33t rumuzlu arkadaş bizim platformumuzda değildi ancak her ne şekilde olduysa, yarışmayı duyup üye olmuştu. Bu aslında bir bakıma beklenmedik sürpriz oldu. Ayrıca katılımını istemeyecek hale geldik zira diğerleriyle kutuplaşma içindelerdi. Derken bu sırada SeeYouCry çok zırlamaya başladı Ayrıca kendisi arkadaşımızdı ve zan altında kalmaya başladık. Arkadaşlarımızla ilişkilerimizin zarar görebileceğini düşünür hale geldik ve bu durum SeeYouCry'ı galip göstermek için mazeret bulmamız gerekliliğini oluşturdu.


Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, Davranış diye bir kriterin eklenmiş olması, el33t'in puanını düşürmüştü. Etikten kasıt, kodlama etiği; yani bir anlamda kodun byte anlamında sığlaştırılmasını biz etik olarak yansıttık, bunda bir sorun yoktu. Puandan kırabileceğimiz tek bir mazeretimiz vardı, o da el33t'in hint kumaşı timsali davranışlarıydı Derken grafiğe davranışı da ekleyerek puan kırmayı sağladık. Yalnız şimdi bakıyorum da, mümkün olduğunca haksızlık etmemeye gayret etmişiz zira Strateji ve İşlevsellikte, el33t'e tam puan vermişiz.

Umarım, bundan böyle yapılan yarışmalarda da, benzer şeyler olmaz.


ödüL neydi ya onu merak ettim
  #7  
Alt 02 Eylül 2009, 18:40
Avatar Yok
 DirtyCoder 

mS Puan: 1031
mS Derece: L4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisi
 
Üyelik tarihi: 10 Temmuz 2009
Yaş: 35
Mesajlar: 339
Konular: 100
Eklentiler: 3
Alınan Teşekkür: 143
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Yahu sana türkiyenin ilk coder-ısın diyen olmadı be adam. .)
İlk coder-larındansınız diyen oldu. Ne kılsın sen?
-
Ayrıca hakikatden eşeğin ücra yerlerine su kaçırmışsınız .)
O grafik resmini görünce öldüm gülmekten. el33t-in punanını kırmak için elden gelen yapılmış .) Bu arada maelstrom kod yazmayı biliyormuydu yahu? Neyse, nostalji için teşekkürler hakanım herşeyim.
__________________
C/co/cod/code^man.
  #8  
Alt 02 Eylül 2009, 18:51
Avatar Yok
 Coders 

mS Puan: 31
mS Derece: med1kal
 
Üyelik tarihi: 10 Ağustos 2009
Mesajlar: 33
Konular: 5
Eklentiler: 2
Alınan Teşekkür: 1
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Alıntı:
L4roXyL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahu sana türkiyenin ilk coder-ısın diyen olmadı be adam. .)
İlk coder-larındansınız diyen oldu. Ne kılsın sen?
lan tırtıl, iyi oku:


Alıntı:
MaViKoRKu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel ve keyifli bir röportaj olmuş bayada uzun sürdü sanırım Eh tanıdık artık TR'nin ilk coderini ;P emeği geçenlere teşekkürler ,)
  #9  
Alt 02 Eylül 2009, 18:57
Avatar Yok
 DirtyCoder 

mS Puan: 1031
mS Derece: L4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisiL4roXyL Kod delisi
 
Üyelik tarihi: 10 Temmuz 2009
Yaş: 35
Mesajlar: 339
Konular: 100
Eklentiler: 3
Alınan Teşekkür: 143
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Ok onu görmedim ne bağrıyon :@
__________________
C/co/cod/code^man.
  #10  
Alt 02 Eylül 2009, 19:05
Avatar Yok
 Coders 

mS Puan: 31
mS Derece: med1kal
 
Üyelik tarihi: 10 Ağustos 2009
Mesajlar: 33
Konular: 5
Eklentiler: 2
Alınan Teşekkür: 1
Yapılan Teşekkür: 0
Standart

Alıntı:
KarabasaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ödüL neydi ya onu merak ettim
ödül, kazanana "Kazandın" denmesi.
 

Etiketler
med1kal, söyleşi

Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
med1kal med1kal Kendini tanıt 7 29 Temmuz 2013 01:41
Söyleşi: UOnur mS-Desk Söyleşiler 8 22 Ağustos 2009 10:08


Yasal Uyarı

    5651 sayılı yasada belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar üyelerimize aittir. Gerekli şikayet bildirimleri yapabilmek için "burayı" tıklayarak gerekli alanları doldurup yapabilirsiniz.
mIRCScripting©
Powered by vBulletin®
Copyright © 2000-2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.1

1 2 13 14 16 17 18 19 21 22 23 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 49 50 51 52 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76